Fotbalová akademie
úterý 10. prosince. 2019
U15

Hodnocení podzimní části kategorie U15

Milan Chalupa již několik sezón úspěšně spolupracuje s Janem Žemlíkem. A je to právě on, kdo zhodnotil úspěšné podzimní počínání baníkovské patnáctky.

Tým ročníku 2005 jsme převzali v létě od kolegů Martina Šubrta a Michala Janíka a musíme říct, že kluci byli na kategorii U15 opravdu poctivě připraveni, navíc jsme posílili o 2 gólové hráče Michala Málka z Frýdku Místku a Richarda Kovárníka z Opavy. Bylo tedy jasné, že ambice týmu musí být ty nejvyšší. Zároveň je ale třeba podotknout, že výsledky nejsou hlavní prioritou práce s mládeží v Akademii FCB. Tou je výchova hráčů pro přechod do vyšších věkových kategorií tak, abychom v budoucnu viděli hrát kluky TOP soutěže. Nároky na úspěch jak v individuální výchově, tak v rámci kolektivního pojetí hry se s přesunem do vyšší věkové kategorie zvyšují. V U15 už nestačí být na výši v rámci individuálních herních a kondičních dovedností, už je třeba zvládat organizaci hry v ofenzivě i defenzivě, silové souboje, prokazovat individuální schopnosti ve vyšší intenzitě hry a umět si vyhovět se spoluhráči. A pokud se nám bude dařit kluky výkonnostně posouvat ve všech těchto parametrech, dostaví se i výsledky, tak jako tomu bylo u nás na podzim. Nutno podotknout, že nám k tomu vydatně pomáhá i charakter a pracovitost kluků.

Letní přípravu jsme zahájili testováním kondičních složek na Šoupalce a hned poté vyrazili na soustředění na Dolní Bečvu. Tady jsme se kromě fotbalových tréninků věnovali i teambuildingovým aktivitám, třeba vyjížďkám na kole, společným vařením, koupáním v Bečvě nebo vycházkou na Radhošť. I když vycházka se nám díky tomu, že se nám podařilo sejít z cesty změnila spíše v náročnou horskou túru.

Soustředění, na kterém jsme odehráli i zápasy s Duklou Praha a Žilinou nastartovalo sérii přípravných utkání s velmi kvalitními soupeři, mj. Slovanem Bratislava, Slavií Praha, Hradcem Králové, Trenčínem, Trnavou nebo RedBullem Salzburg, s výjimkou Trenčína jsme všechna zvládli výsledkově i herně. Navíc jsme se záměrem kondičního rozvoje hráli i zápasy v několika dnech po sobě.

Po tomto velmi pestrém přípravném období jsme odehráli podzimní část Moravskoslezské žákovské ligy, kdy jsme zápasy zvládali velmi solidně z hlediska výsledků i předvedené hry. Jedinou kaňkou v soutěži byla remízová ztráta v Opavě, která se na nás připravila velmi zodpovědně a naopak jsme snad poprvé pocítili, jak těžké může být dobývání hlubokého bloku a přestože jsme neodehráli špatné utkání, nepodařilo se nám vstřelit gól a utkání skončilo bezbrankovou remízou.

Podzimní část sezóny jsme si zpestřili přípravnými zápasy se Spartou Praha a Zbrojovkou Brno a absolvovali Turnaj čtyř na Šoupalce, kde jsme měli tu čest poměřit síly s Legií Varšava, Herthou Berlín a Chelsea FC. Když pomineme výsledky, tak do portfolia hráčů jde o velmi důležité konfrontace, které nám ukazují směr dalšího rozvoje hráčů. A jsme za sebe i kluky vděčni vedení klubu, které nám tyto zápasové prověrky umožňují.

Bezprostředně po skončení podzimní části jsme odehráli opakované přípravné utkání v Salzburku s místní Akademií Red Bullu. Srovnání letního a tohoto pozdně podzimního utkání nám ukazuje, že pracovně jdeme dobrým směrem.

Co se týká prosincového programu, budeme až do 16. prosince trénovat ve stejném rozsahu, jako celé zápasové období, tedy 7x týdně, ale již bez zápasů. Přes vánoce si kluci opravdu jen lehce oddychnou, protože jsme díky Petrovi Mašlejovi dostali divokou kartu na velmi prestižní halový turnaj Pape Cup v Magdeburgu, na který musí ostatní týmy s výjimkou domácích sehrát kvalifikační turnaje, aby se mohli vyvrcholení turnaje zúčastnit. Turnaj se hraje v házenkářské hale v Magdeburgu, kde se pravidelně hrají zápasy ligy mistrů v házené a tento žákovský turnaj dokáže halu zaplnit do posledního místečka a vytvořit klukům fantastickou kulisu. A protože termín turnaje je již 4. – 5. ledna 2020 a chceme se na něj odpovědně připravit, proložíme si období mezi vánočními svátky a silvestrem i začátek roku tréninky v hale.

Závěrem bychom všem příznivcům Baníku chtěli popřát krásné vánoční svátky a poděkovat vedení klubu, majiteli panu Brabcovi i všem partnerům klubu včetně vedení statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje za to, že Baník je již zase hrdým Baníkem, na který můžeme být všichni pyšní.