Fotbalová akademie
Předevčírem
Obecné

Z MAGAZÍNU: Mentální příprava hráčů FCB

„Být psychicky odolným neznamená nevnímat stres, strach či bolest. Být psychicky odolným znamená vnímat vše s plným vědomím a přesto v sobě nalézt sílu a cestu přijetí a jednat na základě svých nejvyšších hodnot. Znovua znovu.“ Příprava fotbalistů není jen o tvrdých trénincích v posilovně a na hřišti, ve světě profesionálního sportu je rok od roku kladen větší důraz na mentální přípravu a Baník si je toho vědom. Svou třetí sezonu v Akademii začíná i sportovní psycholožka Barbora Kijasová.

Co je cílem mentální přípravy hráčů akademie?

Je to jeden z pilířů v rámci celkové přípravy hráče. Má práce v Baníku jde ruku v ruce s hlavním cílem Akademie, a tím je připravit hráče na dospělý fotbal. Takový hráč se dokáže dostat do svého zápasového nastavení, kde jeho výkon odpovídá tomu, co má reálně natrénováno. To znamená, že se efektivně rozhoduje v konkrétních zápasových situacích, umí zvládat vypjaté momenty i neúspěchy, umí pracovat se svými emocemi, nepoddává se negativním či rozptylujícím vlivům, které nemá pod kontrolou, své sebevědomí si drží i přes horší výkon a podobně. Připravenost ale také spočívá v dlouhodobém profesionálním přístupu hráče. Tuto profesionalitu pak stavíme nejen na pracovitosti a charakteru hráče, ale také na odolnosti hráče, kterou budujeme například rozvojem schopnosti nebrat si neúspěch osobně či přijímat a využívat překážky, kterým se sportovec ve své kariéře nevyhne, ve svůj prospěch, poučit se z nich a díky nim se dostávat na další úrovně svých dovedností.

Jakým způsobem funguje program mentálního rozvoje hráčů v Akademii?

Úsek sportovní psychologie a mentální přípravy funguje v Akademii dva roky. Systematicky pracujeme s kategoriemi U16-U19. Loňskou sezónu jsme věnovali primárně skupinovým meetingům, které jsem s kategoriemi vedla co druhý týden. Vypracovala jsem celosezónní program, který se pak následoval a případně upravoval dle potřeb hráčů. Po našem meetingu hráč získanou metodu, např. jak se po chybě vrátit rychle do hry bez ztráty sebevědomí, zkouší v tréninku a pak využívá v zápasech. Vedle skupinových meetingů děláme samozřejmě i individuální konzultace, ve kterých je spolupráce šitá na míru každému hráči, který o ni má zájem. Dále zpracovávám celoplošné dotazníky, které mně i trenérům ukazují např. to, jak se hráči cítí v rámci klubu a v rámci svého týmu.

Jak k mentální přípravě přistupují hráči?

Musím říct, že jsem byla příjemně překvapená, kolik hráčů projevilo zájem o to účastnit se tohoto programu. V prvních letech jsme ho měli založený na dobrovolné bázi a přes polovinu hráčů se na něj přihlásilo. Mým cílem bylo zpočátku ukázat jim, že spolupráce s mentálním koučem, neznamená slabost, ale naopak sílu - úplně stejně jako když řeknou, že pracují na své výbušnosti s kondičákem. To se podařilo i díky několika faktorům: Zaprvé jsem sama hrála sport (tenis), díky kterému jsem získala stipendium na univerzitě v USA. Zadruhé jsem v Americe vedle sportovců aplikovala principy mentální přípravy pro výkon pod tlakem u zásahových jednotek po boku svého kolegy, bývalého Majora US Army. To našim borcům pomohlo uvědomit si, že mentální trénink a celkově práce s psychikou je i pro ty „nejtvrdší“ z nás. Mezi hráči a mnou je vzájemný respekt a důvěra. Jsou samozřejmě tací, kteří v mentální přípravě nevidí takovou hodnotu, ale fakt, že většina hráčů po skupinových meetinzích projevila zájem o individuální konzultace, je mi známkou, že se naše spolupráce rozvíjí správným směrem.

Takže s tebou může na své mentální přípravě pracovat každý hráč Baníku?

Jasně. Důležité je pochopit, že k psychologovi nebo mentálnímu koučovi nemusím chodit jen proto, že mám nějaký problém. Můžu s ním pracovat jen proto, že chci být ještě lepší.

Jak vypadá tvá spolupráce s trenéry?

Komunikace s trenéry je naprosto klíčovým prvkem a za způsob, jakým mě před dvěma lety přijali mezi sebe, jsem neskutečně vděčná. Ze začátku šlo o vybudování si důvěry. Nyní komunikujeme pravidelně a musím říct, že jsou sami často proaktivní - přijdou za mnou a proberou možný prostor pro rozvoj daného hráče. Zároveň pracujeme i na jejich rozvoji - dostávají ode mě zpětnou vazbu mj. toho, zda hráč svému trenérovi věří, zda hráč vnímá, že v něj věří trenér apod. Toto jsou důležité aspekty, které hráče podporují ve vnitřní motivaci a dostatečné „pohodě„ a odvaze jít naproti svému rozvoji i za cenu, že se jim něco nepodaří.

Liší se spolupráce s akademií od A týmu?

Co se týče systému, tak určitě. S hráči z A a B týmu spolupracuji pouze v případě jejich zájmu a na individuální úrovni. Týmový mental je zodpovědností hlavních trenérů, nikoliv mou. Co se ale týče překážek a oblastí k řešení, spolupráce bývají podobné. Pro hráče z akademie to je např. práce s tlakem, když na tribuně sedí agent, pro hráče A týmu je to zvládání tlaku před tisící fanoušky - princip problému a jeho řešení mohou být podobné - zasahuje do toho ale i individualita daného hráče, která ovlivní, jaké řešení zvolíme. Nemám dvě konzultace, které by byly totožné, a to je na mé práci a celém fotbale to krásné.

Bára Kijasová

Barča byla v tenise se svým univerzitním týmem 2x semifinalistkou mistrovství Spojených států amerických, NCAA DII. Vystudovala magisterský obor Psychologie sportu a výkonu na University of Denver (USA) pod vedením světově uznávaných sportovních psychologů amerického olympijského tréninkového centra a speciálních vojenských jednotek. Podílela se na tvorbě tréninkového manuálu na komunikaci pro trenéry akademie FC Bayern Mnichov a v USA se svým kolegou, bývalým Majorem US Army, založila společnost pro mentální trénink zásahových jednotek. V roce 2023 získala certifikaci pod americkou Asociací aplikované sportovní psychologie - je členkou výboru této organizace a pravidelně se účastní jejích konferencí v zámoří. Je spoluautorkou dvou zahraničních publikací. A FC Baníku Ostrava fandí již od dětství.

e-mail: b.kijasova@performancepsychology.cz
telefon: +420 777 554 023
kancelář: Francouzská 6167/5, Ostrava-Poruba, 708 00