Fotbalová akademie
úterý 18. srpna. 2020
U19

Slončík: Úspěchem v Lipsku jsme si nastavili laťku!

Baníkovské fotbalové mládí zase jednou udivilo vyspělý fotbalový svět. Devatenáctka Baníku Ostrava v uplynulém týdnu porazila stejně staré vrstevníky RB Lipsko na jeho půdě 4:2! Vyrovnanou partii odehrála v Lipsku také baníkovská sedmnáctka a podlehla favorizovanému soupeři jen těsně 1:2. Radek Slončík, šéf Akademie Baníku Ostrava považuje zejména výsledek devatenáctky za skvělý. Zároveň jej také považuje za nastavenou laťku, kterou budou muset jeho svěřenci znovu překonávat.

"Ano, byl to prostě úspěch, ale také cenné poznání pro naše kluky. Jednak sami na sobě pocítili, čeho jsou při maximálním nasazení a důrazu jako tým schopni a jednak poznali, že i když patří na domácí scéně mezi nejlepší týmy, existují celkem nedaleko za hranicemi stejně staří fotbalisté, kteří toho umí ještě víc. To by pro ně mělo být motivační," řekl Radek Slončík, šéf Akademie Baníku a zároveň trenér týmu U19.

Bývalý vynikající fotbalista a dnes šéf mládežnického úseku Baníku považuje kromě výborného výsledku za stejně důležitý samotný fakt, že Baník může takové cesty za zkušeností podnikat.

"To, že si nás takové kluby, jako je RB Lipsko, zvou k sobě do svého prostředí, toho si musíme obrovsky vážit. Je skvělé si proti takovým týmům v jejich prostředí zahrát, ale taky vidět, jak to prostředí v těch nejvyspělejších akademiích vypadá. Můžu říct, že v tomto ohledu to pro nás byla taková malá Liga mistrů," poznamenal Radek Slončík.

Na vítězství 4:2 je potřeba být náležitě hrdý a úspěchu si vážit. A stejně tak je podle Radka Slončíka nutné přistupovat k němu s pokorou. "Oba ty přístupy jsou důležité. Ano, víme, že proti nám Lipsko nastoupilo bez tří svých nejlepších hráčů, kteří byli s A-týmem, ale totéž se dá říct i o nás. Taky jsme několik nejlepších kluků nechali postoupit mezi seniory a tvoříme v devatenáctce nový tým," pravil Radek Slončík, který si samozřejmě dobře pamatuje, že před několika týdny jeho tým na turnaji Zlatý kahan tak pronikavých výsledků nedosáhl.

"Pracujeme a stále více si to sedá. Samozřejmě víme, že těžké zápasy nás čekají a musíme být připraveni i na to, že ne vždy budeme třeba úspěšní. Ale kluci v Lipsku předvedli, čeho jsou opravdu schopni. Nejen po fotbalové stránce, ale také po stránce nasazení a důrazu. Nastavili si laťku a já po nich budu v tomto ohledu stejné výkony a odhodlání požadovat i v mistrovských zápasech," dodal Radek Slončík.